Tarcica sosnowa to jeden z kluczowych materiałów budowlanych, mający szerokie zastosowanie. Choć dla wielu branż jest to podstawowy półprodukt drzewny, to jego produkcja nie jest prostym procesem, o czym doskonale wiedzą doświadczeni pracownicy tartaków.

Tarcica sosnowa
Obecnie najczęściej produkuje się tarcicę na indywidualne zamówienie klienta. W procesie produkcji tarcicy ważne jest pochodzenie drewna oraz wybór certyfikowanego dostawcy.
Tarcicę produkuje się z wyselekcjonowanych części kłody w wyniku przecięcia jej wzdłuż osi. Stosowane do tego traki odpowiednio przecierają drewno, by osiągnęło finalny wygląd i było zgodne ze swoim przeznaczeniem. Tarcica wymaga suszenia, które wykonuje się w zautomatyzowanych suszarniach, zwykle do wilgotności: 18%, 14%, 12% oraz 9%.

W ten sposób uzyskiwane są m.in.: tarcica nieobrzynana bezsęczna, stolarska tarcica obrzynana, tarcica konstrukcyjna czy tarcica lamelowa do produkcji kantówki okiennej.

Wymiar tarcicy a wilgotność drewna
Podczas zamawiania produktu warto najpierw uzgodnić wymiar i wilgotność drewna. Zgodnie ze sztuką tartaczną tarcicę produkuje się w wymiarze z nadmiarami na zeschnięcie tak, aby deski czy belki miały odpowiedni wymiar po osiągnięciu 18% wilgotności. Oznacza to, że jeśli klient zamawia towar o wymiarze 50×100 mm i 75×225 mm, to np. w tartaku Napiwoda jest on przycinany odpowiednio do 53×105 mm i 79×235 mm. Dzieje się tak dlatego, że drewno kurczy się w trakcie schnięcia od 3% do 6% wzdłuż grubości i szerokości co daje w sumie od 6% do 12% skurczu na objętości.

Tarcica sosnowa
Należy pamiętać, że zgodnie z prawem drewno konstrukcyjne używane np. do konstrukcji budynków mieszkalnych musi mieć odpowiednią klasę wytrzymałości, a zatem powinno być przetarte, wysuszone i sklasyfikowane zgodnie ze sztuką tartaczną i zasadami certyfikacji CE.