Tartak powstał w Napiwodzie w latach pięćdziesiątych. Na teren zakładu wjeżdżało się z drogi wojewódzkiej, którą przez wiele lat jeździło kilka samochodów dziennie. Zakład się rozwijał i zaczął potrzebować budynku biurowego. Wybudowano go w 1973 roku, po drugiej stronie drogi. Przez kolejne lata pracownicy spokojnie pokonywali trasę między biurem a zakładem po przejściu dla pieszych i przez furtkę i nie musieli się za bardzo przejmować ruchem samochodowym. Jednak z czasem tutaj, tak samo jak na wszystkich polskich drogach, pojawiało się coraz więcej, coraz szybciej jeżdżących samochodów…

Kilka razy zdarzyły się sytuacje naprawdę groźne, gdy pracownicy lub mieszkańcy Napiwody tylko dzięki wielkiemu szczęściu uniknęli potrącenia przez samochody jadące z prędkością drastycznie przekraczającą dozwoloną wartość.

Wiadomo, że nic tak nie powstrzymuje piratów drogowych jak widok radiowozu i perspektywa mandatu. Stąd wziął się pomysł, żeby na parkingu przed biurem tartaku przygotować miejsce dla policji. Częsta obecność patrolu w tym miejscu ograniczyła zapędy części nierozsądnych kierowców i już od kilku lat nie zdarzyła się tu żadna niebezpieczna sytuacja!

Miejsce postojowe wspiera policjantów w dbaniu o bezpieczeństwo na drodze, ale ostatnio dołożyliśmy się także do strony honorowo-wizerunkowej – Tartak wsparł Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru dla KPP w Nidzicy. Sztandar, jako dowód uznania dla działań na rzecz bezpieczeństwa oraz wyraz zaufania lokalnej społeczności został uroczyście nadany 6 października 2023 roku.

 

fot. wm.policja.gov.pl