Tartak Napiwoda ma własny ul!

W kwietniu i wrześniu tego roku przekazaliśmy struganą tarcicę sosnową i lipową do budowy uli. Zajęła się tym Fundacja PszczołaMusiByć. Tarcica o wartości prawie 10 tys. zł wystarczy na kilkadziesiąt uli, kilka z nich, oznaczonych naszym logo, stanęło już w mazurskich ostępach.

O tym, jak ważne są zapylacze dla świata, a dla ludzi w szczególności przeczytacie np. tutaj: https://www.pszczolamusibyc.pl/blog/owady-zapylajace-czym-sa-i-dlaczego-musimy-je-chronic/

A co możemy zrobić na co dzień, żeby pszczoły i inne zapylacze mogły dalej wykonywać swoją pracę (z której owoców korzystamy praktycznie przy każdym naszym posiłku)? Oto kilka wskazówek od PszczołaMusiByć:

 1. Pozostaw nieskoszony trawnik
 2. Sadź rośliny rodzime przyjazne zapylaczom
 3. Nie nadużywaj środków ochrony roślin
 4. Chroń naturalne siedliska owadów (nie walcz z nieużytkami, chaszczami za śmietnikiem i innymi pozostawionymi sobie skrawkami przyrody)
 5. Ogranicz oświetlenie nocne
 6. Kupuj produkty pochodzące z ekologicznych gospodarstw (żeby wspierać tych, którzy w swojej pracy już troszczą się o pszczoły)
 7. Nie zanieczyszczaj środowiska (wszystkie chemikalia do śmietnika, a resztki detergentów – do kanalizacji, a nie na trawę)
 8. Prowadź pasiekę odpowiedzialnie
 9. Zaproś zapylacze do swojego ogrodu (kwiaty, poidełka, domki dla owadów)
 10. Włączaj się w działania edukacyjne i promocyjne
 11. Poszerzaj swoją wiedzę
 12. Wspieraj inicjatywy związane z zapylaczami