Z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia wynika, że w pierwszym miesiącu po napaści Rosji na Ukrainę w pomoc Ukraińcom było zaangażowanych już 2/3 Polaków. Najczęściej był to udział w zbiórkach rzeczy i pieniędzy, ale 5% badanych  już wtedy przyjęło uchodźców pod swój dach. Byliśmy od początku wśród tych 2/3 wspierając m.in. zbiórki prowadzone przez Związek Zawodowy DIALOG przy IKEA Wielbark oraz przez Nidzką Fundację Rozwoju NIDA.

A już 3 marca do Napiwody przyjechała rodzina z Kołomyi w obwodzie iwanofrankowskim. Rodzice z siedmiorgiem dzieci w wieku od 6 miesięcy do 20 lat zamieszkali w służbowym mieszkaniu Tartaku Napiwoda. Z pomocą Fundacji NIDA lokal został szybko wyposażony w niezbędne sprzęty, dzieci trafiły do szkół, rodzina nie musi się martwić o koszty utrzymania mieszkania ani bieżącego życia, a ojciec dodatkowo rozpoczął pracę w tartaku. Jest pierwszym zatrudnionym obcokrajowcem w kilkudziesięcioletniej historii naszego zakładu!

Młodsze dzieci szybko odnalazły się w polskiej szkole, starsze córki – studentki medycyny – po etapie nauki zdalnej, wyjechały na studia do rodziny w USA.

Mamy nadzieję, że nasi podopieczni będą w końcu mogli wrócić do swojego domu, ale do tego czasu pomożemy im stworzyć bezpieczny i spokojny dom w Polsce. W Napiwodzie.