29 czerwca 2021 r. Tartak Napiwoda podpisał międzynarodową petycję o wprowadzenie zakazu eksportu drewna okrągłego poza Unię Europejską. Tym samym wyrażamy stanowcze „NIE” dla praktyk, które niszczą polski przemysł drzewny i pokrewne oraz zagrażają ciągłości produkcji. 

Zezwolenie na eksport europejskiego surowca bez zapewnienia strategicznych i priorytetowych dostaw dla naszego przemysłu jest równoznaczne z:

  • pozbawieniem przemysłu drzewnego samowystarczalności
  • zniszczeniem sektora, który zapewnia lokalne miejsca pracy
  • zagrożeniem dla sektorów budownictwa, logistyki
  • odwróceniem się od naszych ekologicznych ambicji
  • zaprzepaszczeniem pracy naszych poprzedników i brakiem możliwości zapewnienia naszym dzieciom przyszłości w tej branży.

Poza granicę UE powinno być transportowane drewno przetworzone co najmniej do postaci suchej tarcicy, dzięki czemu będzie się rozwijać nasza lokalna gospodarka i nie zostaną utracone miejsca pracy. Ponadto ze względów ekologicznych nie powinno się przemieszczać na duże odległości nieprzetworzonego surowca, którego transport generuje kilkukrotnie większą emisję gazów cieplarnianych w stosunku do transportu gotowych produktów.

Specjalną petycję o wprowadzenie zakazu eksportu „Stop Log Exports” przygotowała francuska Narodowa Federacja Drzewna. Z jej szczegółami można zapoznać się na stronie: https://www.stoplogexport.net/

Więcej informacji: https://www.drewno.pl/artykuly/12118,europejscy-przedsiebiorcy-zbieraja-podpisy-pod-petycja-o-wprowadzenie-zakazu-eksportu-drewna-okraglego.html